in

Copy Education Review: GCSE Maths Revision Parenting

exemplary GCSE mathematics training

Today we share ours Exemplary education Review based on our first three months with the online tutoring platform.

If you have a child in school in the UK, you may have heard of copy. It is widely used by schools and is also very popular in families who teach at home. More than 400,000 children have used copies in the company’s 27-year history.

Is exemplary education good?

As regular readers may know, my 14-year-old is not a big math fan. In the past we have had tutors and services such as Kip McGrath, So what I really wanted to know was, “Is exemplary education good?” and: “Can copy help my teenager be better at math?”

If you’re also wondering if Exemplar Education is a good thing, it’s reassuring to know that the content is 100% based on the national curriculum. The content is available to all GCSE Exam Committees at both the basic and higher levels. Do you have younger children Exemplar also offers content for elementary school children from 4 years.

As part of my review, I wanted to look at the following:

  • How easy is it to get started?
  • What does exemplary education cost?
  • What is the class like?
  • How can Copy help GCSE students?
  • Is it better than a private tutor or a tutoring center?
  • How can you cancel a copy?

do tutors really help?

Get started with copy

As a rule, you do not simply buy this service online and use it.

If you want to use copy for something other than just GCSE work, a local representative will come to your home. You will receive a presentation about the background of the company and a demonstration of the platform.

Your child (ren) will also be asked to take a short math and English test to ensure that they match the expected score for their age. This is to ensure that you are not buying a package that is too advanced or too easy for your child.

If you choose to register, you will receive one registration for each child in the family and one further registration for the parents. You can then access copies from any computer of your choice using a web browser. Depending on the package you buy, Copy may provide a laptop for every child in the family.

In our case, the test showed that it would be useful for Flea to do some 9th year math years again before proceeding with the GCSE package.

The first step was for Flea to register and conduct a much more detailed assessment that covered all 9th ​​grade math. This evaluation can be carried out over several days since there is still a lot to do.

At the end of the process, specimen identified 38 of more than 200 issues that Flea seemed to be struggling with. So a personalized curriculum was created that allowed Flea to work on these topics and skip the things she already knows.

This seems like a reasonable amount of time. I see no benefit in Flea examining material she knows when there are gaps in her knowledge of other topics. She currently logs in for an hour twice a week and works through the program. I hope that this regular practice will help her with that Coping with exam stress.

As a parent, I find out on my homepage how long Flea spends for copies, which grades she achieves and how far she is through her curriculum. It can also send me a notification if she hasn’t logged in for a while * makes all-seeing mother’s eye gestures *

What does exemplary education cost?

It is surprisingly difficult to answer the question: How much does copy education cost?

One of the challenges is that there is not a single price for copy. Do you want math or English or both? Do you need a primary school, a secondary school or just GCSE content? Depending on the answer, the cost can range from £ 500 to over £ 10,000.

Exemplary prices are set per family and not per child. The more children you have, the cheaper the program is likely to be.

Another factor is How You buy copy Education. When you sign up, you effectively buy all the lessons in advance. If you want to buy the primary school package, you should expect to pay around £ 5,000 for lifelong access to all of this content. To make this easier for families, Exemplar offers interest-free financing, meaning you pay around £ 20 a week for five years.

When some families get stuck, you don’t notice that Copy is (usually) not a subscription like Netflix. If after 12 months you decide that you no longer need the service, you cannot return it or cancel your account. The loan still has to be paid back. The sales representative should go through all of this with you in detail so you know exactly what you’re signing up for. Personally, the model seems fair to me – otherwise nothing prevents people from simply downloading all of the content and terminating their account after the first month!

However, pricing for the copy GCSE revision package works differently. The GCSE Power Pack can be purchased online as a subscription for £ 45 a month. Since there is no long contract, it is ideal for shorter exam times. A nice bonus is that the package is free after 12 months, so you get lifetime access for just £ 540.

What does exemplary education cost?

How are exemplary lessons?

The copy platform offers lessons for children aged 1 to 12 years. Of course, we focused on teaching for secondary school students, but I understand that all phases of the program follow a similar model.

Your child first selects the first topic from their curriculum. You will then try a series of practice questions, each with two attempts. If they do well, they will be asked to assess the module. If not, you have the opportunity to watch a video in which a math teacher demonstrates the concept and explains the required technique.

As soon as the child feels safe, it can make the assessment. If they reach more than 80%, it is judged that they have passed the topic and can proceed to the next one. If they reach less than 80%, they go back and practice more. Then do the assessment again (with different questions). You can watch the video again at any time.

You can adjust the settings by changing from “Auto” to “Manual”, which allows a child to skip a topic. You can also set your own pass mark if you think 80% is too low or too high. Still, we kept the default settings because nothing in life is more entertaining than the sound that Flea makes when it reaches 79% in a rating. It is also very useful as it generally scores over 90% on the second try.

We note that each topic takes between 20 and 90 minutes depending on the length of the video. Speaking of videos, Flea * may * giggled a little about it – they feel a bit outdated at times. But I think math is timeless and as long as the information is valid we shouldn’t judge the hair (too much).

How can Copy help GCSE students?

I love the GCSE revision package from Exemplar Education. I think the quality and volume of content is impressive given the £ 45 monthly price.

Your child will have access to over 290 lessons covering all topics in the GCSE curriculum. The content can be tailored to each examination board and to students who complete the foundation or a higher-level work.

Children can also access the support line for exemplary teachers. This means that there is a free phone line every weekday evening and weekend morning that they can use to talk to math teachers and get help with all aspects of the GCSE course they may have to deal with. Flea can email a teacher at any time using her homework or exemplary work.

This avoids all those scenarios in which Flea can’t work because she is stuck and I try to help her, although it has been 25 years since I last studied mathematics and we both want to cry / strangle in the end / lie down and wait for the sweet liberation of death.

Like all Exemplar Education customers, we receive one login for Flea and another for us as parents. That means I can register and see which modules she has completed, how long she spends on a topic and how high her assessment results are. It can even send me an email if it hasn’t logged in for a while. So your teenager can’t pretend to do math while watching YouTube.

gcse math online

Is role model better than a tutor?

After trying tutors and tutoring centers in the past, my view is… it depends on your child.

For some children, the idea of ​​sitting down and doing math online independently could be a challenge, and they could do better with personal, dedicated tutor support. A tutoring center may provide a supportive environment for other children, and they thrive on the routine and social aspect of teaching.

Here’s how I compare the options:

Kip McGrath::

  • Costs: £ 27 a week (excluding public holidays), so around £ 1,100 a year
  • How it works: Small weekly classes with a qualified math teacher
  • Time: 1.5 hours a week tuition plus 20 minutes of homework
  • Pros: Loved the teacher input and small groups meant a lot of support
  • Cons: Driving to the tutoring center is painful. Ours was 12 miles each way

Tutor:

  • Cost: £ 25 a week (excluding public holidays), which is around £ 975 a year
  • How it works: A former math teacher comes into the house once a week
  • Time: One hour of tutoring plus 30 minutes of homework per week
  • Advantages: Really tailored, personal support and instant feedback
  • Disadvantages: It is sometimes difficult to keep the same day / time free every week

copy (GCSE package as this is the most relevant for us)

  • Cost: £ 45 per month or £ 540 total lifelong access cost (example costs approximately £ 1,000 per year for other packages)
  • How it works: online exercises at home
  • Time: No minimum maximum time required
  • Pros: Inexpensive, great backup support, lots of content to work through
  • Cons: It’s a teenager on a laptop connected to the internet. They are easy to distract …

How can you cancel a copy?

As explained in my review, Copy is a content library that you buy in advance. Therefore, you can stop using copy at any time. However, if you have a specimen financing agreement, you will need to continue paying until the loan is repaid. If you paid in advance, you are usually not eligible for a refund.

The exception is the GCSE revision package, which can be paid for with a monthly subscription of just £ 45. After 12 months, you can still access the platform without additional payment. If you want to cancel before the subscription expires, all you need to do is cancel the account on your item dashboard.

total impressions

I was very impressed with Exemplar Education. I think it’s great that this is a flexible, house-based tool with content that I believe will fit Fleas homework and that will help her do invaluable exercises in key math techniques.

The overall program is particularly attractive for families who have an education at home or who have more than one child. Since the exemplary prices are per family, using 2 or 3 children saves you an enormous amount compared to the cost of private lessons and gives you the flexibility to adapt your studies to a busy family life.

Does the copy work? Well, we’ve been using the program for three months now. Flea (helpful) did a math test at school in December and got a slightly disappointing grade 4. In her last test two weeks ago, she increased her grades by 20%, moving her from 4th grade to solid 6th grade ,

I think we still have a long way to go, but we’re still working on the Exemplar Education program right now, and I’ll report back when Flea takes her tests at the end of the year in May. Fingers crossed!

These websites can also be useful to learn more about Exemplar Education:

We got free access to Exemplar Education and paid a fee for my time creating this review. However, all opinions are honest and based on our experience.

about failure

Sally is a full-time blogger and founder of the Tots100, Trips100, Foodies100 and HIBS100 communities and the MAD Blog Awards. She spends a little too much time on the Internet. She is also a very happy mother of Flea, the coolest ten year old in the world.

Note: We are not the author of this content. For the Authentic and complete version,
Check its Original Source

WARREN DE HAAN, LENDING SAVANT, ABOUT “EQ” AND “IQ” – Cornell Real Estate Review :REAL ESTATE

Eggs are not scary: research has shown that one egg a day is perfect Life-style